Blog > Komentarze do wpisu

tarta z łososiem

Tak żyję ;-) grudzień w Manufakturze nie był łatwy, na szczęście już się kończy. Kwestowanie na rzecz dzieci z fundacji Dom w Łodzi było zaskakująco skuteczne. Spotkałam fantastycznych ludzi, którzy zaangażowali swój czas i często pieniądze własnych firm w nasze działania. Napiszę tu o nich na pewno. Dziś nawet nie zaczynam  z braku czasu,  ale wrócę do tematu obiecuje. Pamiętajcie tylko  żeby kupić w piątek Gazetę Wyborczą będzie tam duży dodatek (około 12 stron) o dzieciach niepełnosprawnych i o naszych działaniach w przestrzeni miejskiej. 

A dziś na szybko tarta z łososiem , dla mnie jest pyszna. Co nie oznacza że nie będę z nią eksperymentowała oczywiście będę. Niewiele znam dań z którymi nie eksperymentuje, tak po prostu mam. 

tarta z łososiem

Może nie jest to danie Wigilijne ale co tam u mnie będzie. Ponieważ czasu brak wszystkie dania w tym roku przygotuje moja Mama i Siostra. Tak to jeszcze nie było. Ja wyprodukuję tylko piernik, pierogi i tartę . Oczywiście wszystko w biegu, a nie pracuję w biznesie wydawało by się, że powinnam mieć nieco więcej czasu a mam zdecydowanie mniej taki paradoks ;-)

Składniki na ciasto krucho drożdżowe ( ilość ciasta na dwie tarty 24 cm. średnicy)

0,5 kg mąki

250 g masła

2 jajka

6 łyżek gęstej śmietany

30 g świeżych drożdży

0,5 łyżeczki soli

łyżeczka cukru

Ścieram masło na tarce, mieszam z przesianą mąką . Dodaję cukier i sól, rozkruszone drożdże i rozcieram razem w dłoniach. Ma wyjść z tego taka mokra kasza. Generalnie trzeba to przemieszać i rozdrobnić, ale bez przesady. Następnie mieszam jajka ze śmietaną i dodaję do ciasta. Wyrabiam tylko żeby się połączyły składniki. Jeśli jest za suche dodaje więcej śmietany. Formuje kulę i odkładam na blat, zaczynam przygotowywać wypełnienie do tarty.

Składni na wypełnienie ( ilość na  1 tartę)

50 dkg sera mascarpone

3 jajka

30 dkg łososia wędzonego na zimno

Świeżo mielony pieprz

2 łyżki chrzanu

 sól do smaku 

Formę na tartę  o średnicy  24 cm smaruję masłem i wysypuję bułka tartą. Ciasto wałkuję i wykładam formę. Składniki nadzienia bez łososia mieszam. Łososia kroję na paski. Wylewam część nadzienia około 1/3 na ciasto, na to układam połowę łososia , następnie wylewam nadzienie znów 1/3 i rozkładam resztę łososia. Na wierzch wylewam pozostałe nadzienie Pewnie można wymieszać łososia z nadzieniem ale nie próbowałam jak to wyjdzie.

Na wierzch dałam oregano, ale wierzcie mi nie jest konieczne.

Piekę około 35 minut  bez termoobiegu  w temp. około 190 *C

Smacznego

tarta z łososiem

czwartek, 22 grudnia 2011, hedoniacake

Polecane wpisy

Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi Hedonia Cake

Utwórz swoją wizytówkę
zBLOGowani.pl
Odszukaj.com - przepisy kulinarne